Denizli Yeryüzü Şekilleri ve Bilgileri

Denizli Yeryüzü Şekilleri ve Bilgileri

Sazak Dağı : [Dağ] , 1143 metre yüksekliğindedir. Çal,Çivril, Sarayköy ve Buldan ilçeleri sınırlarında kalmaktadır.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Büyük Menderes Nehri : [Nehir] , Toplam uzunluğu 529 km.dir. Denizli il sınırları içindeki uzunluğu ise 194 km. dir. Debisi 44.32m3/ sn.dir.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Hanabat Ovası : [Ova] ,( Denizli Evden Eve Nakliye )

Yukarı Dağdere Gölü : [Göl] , Honaz ilçesi,Yukarı Dağdere köyü sınırlarında çam ağaçları arasında suyu tatlı olup,tatlı su balığı bulunmaktadır.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Babadağ : [Dağ] ,( Denizli Evden Eve Nakliye )

Büyük Çökelez Dağı : [Dağ] ,( Denizli Evden Eve Nakliye )

Çürüksu ve Denizli Ovası : [Ova] ,( Denizli Evden Eve Nakliye )

Acı Göl (Çardak Gölü) : [Göl] ,( Denizli Evden Eve Nakliye )

Eşen Göleti (Beyağaç) : [Göl] , Beyağaç ilçe merkezinde 8 km. uzaklıkta bulunan baraj göleti ve çevresi 1995 yılında orman içi dinlenme yeri statüsüne alınmıştır. Toplam alanı 231.50 ha’dır. 850 m. yükseklikte yer alan göletin su( Denizli Evden Eve Nakliye )

Bozdağ : [Dağ] ,( Denizli Evden Eve Nakliye )

Çürüksu Nehri : [Nehir] , Uzunluğu 101 km., il içi uzunluğu 96 km, debisi 9.26m3/sn.dir. Suyu çok kireçli olduğu için bu adı alır. Yaz aylarında suları azalır.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Buldan Süleymanlı Yayla Gölü : [Göl] ,( Denizli Evden Eve Nakliye )

Dalaman (Gireniz) Çayı : [Çay] , Uzunluğu 201 km., il içi uzunluğu 81 km., debisi 17.37 m3 /sn.dir. Akarsu karstik kaynaklarla beslenir. Acıpayam ovası kenarından sonra, suyun içine sokulduğu Gireniz Boğazına girer.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Kızılhisar Dağı : [Dağ] ,( Denizli Evden Eve Nakliye )

Yeni Dere : [Çay] , İl içi uzunluğu 70 km., debisi 2.46m3/sn.dir. Kale’nin Karakaya Köyünün 2 km. batısında Akçay’a dökülür.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Kufi Çayı : [Çay] , Uzunluğu 97 km., il içi uzunluğu 32 km., debisi 3.34 m3 /sn.dir. Büyük Menderes’e dökülür.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Kaklık Ovası : [Ova] , Honaz Dağının kuzeyinden doğuya doğru uzanır. Yüzölçümü 60 km2, denizden yüksekliği 600 metredir. Sulu tarım yapılmaktadır. Pamuk ve buğday en çok yetiştirilen ürünlerdir.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Büyük Menderes ve Sarayköy Ovası : [Ova] , Doğudan Honaz Dağı, kuzey ve kuzeydoğudan Çökelez Dağı, kuzeybatıdan Sazak Dağı, güney ve güneybatıdan Babadağ ile çevrilidir. Ovayı Büyük Menderes akarsuyu sulamaktadır. Yüzölçümü 200 km2, ( Denizli Evden Eve Nakliye )

Akçay (Bozdoğan Çayı) : [Çay] , Uzunluğu 157 km., il içi uzunluğu 70 km., debisi 17.37m3 / sn.dir. Kaynağını Bozdağ ve Sardraz dağlarından alır. Kızılcabölük yakınlarından çıkan, Yeni Dere çayını da içine alarak sularını çoğaltır.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Acıpayam Ovası : [Ova] , Tavas ovasının doğusunda, Serinhisar ilçesi ve Kızılhisar Dağları bitiminde, kuzeyden güneye doğru uzanan, yüzölçümü 443 km2, denizden yüksekliği 850 metre olan karstik oluşumlu ve 1950’li yıllarda ( Denizli Evden Eve Nakliye )

Sandıras Dağı : [Dağ] , 2294 metre yüksekliğindedir. Beyağaç ilçesi ile Muğla Köyceğiz ilçesi arasında uzanır. Gölgeli Dağlar adı ile de anılmaktadır.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Çivril ve Baklan Ovası : [Ova] , Kuzeyde Yorga, güneyinde Bozdağ ve Beşparmak Dağları, doğusunda Akdağ, batısında Çökelez Dağı ile çevrilidir. Çivril ve Baklan ovalarını B. Menderes akarsuyu sular. Yüzölçümü 920 km2 dir. ( Denizli Evden Eve Nakliye )

Karcı Dağı : [Dağ] , Denizli’nin güneyinde yer alır. En yüksek yeri Gökbel Tepesi 2308 metredir. Akdeniz ve Ege Bölgelerini birbirine bağlayan Kazaklıbeli Geçidi 1250 metredir. Zirvede çoğu zaman kar bulunur.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Beylerli (Çaltı) Gölü : [Göl] , Derinliği azdır. En derin yeri 4 metredir. Acı Gölün 20 km. güneybatısındadır. Denizden yüksekliği 850 metredir. Gölü Değirmendere ve Başpınar suları besler. Gölde balık yetişmemektedir.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Akdağ : [Dağ] , 2449 metre yüksekliği ile Denizli ilinin ikinci yüksek dağıdır. Denizli-Afyon sınırı boyunca devam eder.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Derbent Çayı : [Çay] , İ içi uzunluğu 32 km., debisi 1.00 m3/sn.dir. Buldan’ın 6 km. batısından başlar,16 km. kuzeyinde Alaşehir Çayına dökülür.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Gökpınar Çayı : [Çay] , İl içi uzunluğu 38 km., debisi 2.86 m3 /sn.dir. Tavas’ın 10 km. kuzeydoğusundan başlar, Denizli’nin 9 km. kuzeyinde sona erer. Çürüksu’ya dökülür.

Honaz Dağı : [Dağ] , Yükseltisi 2571 metredir. Denizli’nin 17 km. güneydoğusunda yer alır, yamaçları dik ve meğillidir. İlin en yüksek dağıdır. Koruma altına alınarak “milli park” yapılmıştır. ( Denizli Evden Eve Nakliye )

Adıgüzeller Baraj Gölü : [Göl] , Büyük Menderes Nehri üzerinde, sulama, enerji ve taşkın kontrolü amacıyla 1976-1989 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 7.125.000 m3, ( Denizli Evden Eve Nakliye )

Eşeler Dağı : [Dağ] , Acıpayam ovasının doğusunda, 2254 metre yüksekliğindedir.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Hamam Çayı : [Çay] , Uzunluğu 48 km., il içi uzunluğu 32 km.dir. Çeşme Köyünün 9 km. kuzeydoğusundan başlar, Güney ilçesi, Adıgüzeller köyünün 3 km. kuzeydoğusunda sona erer.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Çivril Işıklı Gölü Su Kuşları Koruma Alanı : [Göl] , Işıklı gölü Dinar’ın kuzeybatısında Çivril Ovası’nda yer alır. Uluslar arası Ramsar Sözleşmesi ile A Sınıfı Sulak Alan statüsüne alınmıştır. Taşıdığı potansiyel nedeni ile Denizli Milli Park Mühendis( Denizli Evden Eve Nakliye )

Burgaz (Bulkaz) Dağı : [Dağ] , Çivril’in kuzeyinde, 1990 metre yüksekliğindedir.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Beyağaç Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı : [Göl] , Denizli ili, Beyağaç ilçesinin güneyindeki Çiçekbaba dağının zirvesinin kuzeye bakan yamacında yer alır. Denizden yüksekliği 1903 m.dir. Kartal gölü ve çevresi Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Yaban( Denizli Evden Eve Nakliye )

Maymun Dağı : [Dağ] , Çardak ilçesinin kuzeyinde, denizden yüksekliği 1733 metredir. Elma Dağı: Denizli-Burdur sınırını çizer ve Söğüt Dağlarını içine alır. 1805 metre yüksekliğindedir.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Tavas Ovası : [Ova] , Ovanın kuzeydoğu ucunda Tavas, güneybatı ucunda, Kale ilçeleri yer alır. Yüzölçümü 300 km2 dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 950 metredir. Tavas ovasında birkaç küçük çay ve dere dışında akarsu yoktu( Denizli Evden Eve Nakliye )

Banaz Çayı : [Çay] , Uzunluğu 170 km. dir. il içi uzunluğu 13 km.dir. Güney’in elektriği bu su ile sağlanır. Bu çevrede küçük yan sularla bir çok su değirmeni çalıştığından, Güneyliler buralara “Değirmen Deresi” der.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Karagöl : [Göl] , Yüzölçümü 0.20 km2, denizden yüksekliği 1250 metredir. Akarsularla beslenen bir krater gölüdür. Çambaşı köyü-Bozkurt ilçesinin üstünde, çamlar arasında yer alan göl suları tatlıdır.( Denizli Evden Eve Nakliye )

Beşparmak Dağı : [Dağ] , 1307 metre yüksekliğindedir. Çardak Baklan , Çivril ilçeleri ile Afyon ve Denizli il sınırını birbirinden ayırır.( Denizli Evden Eve Nakliye )

  

( Denizli Evden Eve Nakliye )

By |2018-05-20T09:17:10+00:00Mayıs 20th, 2016|Denizli Evden Eve Nakliyat|